Köpingin Suomalainen Yhdistys perustettiin 6.11 1951 ja on Ruotsin kolmanneksi vanhin ruotsinsuomalainen yhdistys. Yhdistyksen ensimmäinen puheenjohtaja oli Lauri Hatakka ja johtokuntaan kuuluivat Åke Lang, Sven Hildén, Aili Hildén, Toivo Kämärinen, Arvi Tyynelä ja Elli Kivelä. Varapuheenjohtajana oli Olavi Hartikainen. Tilintarkastajina Aarne Onnela ja Aino Lang. Vuonna 2011 juhli yhdistys 60 -vuotisjuhlaansa. Yhdistyksen yhteiskunnallinen merkitys menneen 60 vuoden aikana voidaan katsoa  erittäin tärkeäksi, mutta vasta 70 -luvun lopusta alkaen on yhdistys saanut arvostusta kunnallisissa elimissä. Tänä päivänä on yhteydet kuntaan ja lautakuntiin moitteettoman hyvät. KSY toimii Ruotsin Suomalaisten Keskusliiton (RSKL) jäsenyhdistyksenä. antaa mahdollisuuden aktiiviselle toiminnalle kerhoissa ja jaostoissa oleville jäsenilleen.


Valitse kieli

fiendesv

Studiefrämjandet
Me teemme yhteistyötä Studiefrämjandetin kanssa